Prąd z owoców
www.antilles-foot.com

Dla wykonania tego prostego eksperymentu naukowego potrzebne ci będą cztery owoce (gruszki, jabłka, grejpfruty lub inne, byle zawierały dużo soku), dioda niskonapięciowa, cztery miedziane kabelki pozbawione izolacji oraz sreberko z kwiaciarni. Sreberko aluminiowe trzeba umieścić w jabłku i do drugiego końca przytwierdzić miedziany drut.

To samo powtórzyć w przypadku wszystkich owoców użytych w eksperymencie. Wszystkie owoce połączyć razem i do gotowej instalacji na sam koniec podłączyć diodę.

Kiedy wszystko dokładnie zostanie podłączone pozostaje tylko obserwować diodę. Nie oczekuj tylko mocnego i długotrwałego świecenia.

Prawdopodobnie zaobserwujesz błysk żarnika. Napięcie powstające w takim układzie oscyluje wokół jednego volta – nie jest to więc imponująca wartość.

Zaobserwowane zjawisko należy do dziedziny elektrochemii – podobnie działa znana wszystkim bateria. Taki eksperyment możesz wykonać samodzielnie w domu, na przykład pokazując go swojemu dziecku.

Ta ciekawa forma nauki może zaszczepić w nim ciekawość małego odkrywcy i miłość do nauk ścisłych.

Krystian
News Reporter
Witaj na moim blogu - jestem Krystian - życzę miłej lektury ;). Ogólnie to zwiedzam galerie handlowe w poszukiwaniu męskiej garderoby. Prawdziwy facet powinien umieć o siebie zadbać. Aktywny Czas spędzam na siłowni.