Prąd z owoców
www.zywieckapilka.pl www.antilles-foot.com jakie wybrac studia test

Dla wykonania tego prostego eksperymentu naukowego potrzebne ci będą cztery owoce (gruszki, jabłka, grejpfruty lub inne, byle zawierały dużo soku), dioda niskonapięciowa, cztery miedziane kabelki pozbawione izolacji oraz sreberko z kwiaciarni. Sreberko aluminiowe trzeba umieścić w jabłku i do drugiego końca przytwierdzić miedziany drut.

To samo powtórzyć w przypadku wszystkich owoców użytych w eksperymencie. Wszystkie owoce połączyć razem i do gotowej instalacji na sam koniec podłączyć diodę.

Kiedy wszystko dokładnie zostanie podłączone pozostaje tylko obserwować diodę. Nie oczekuj tylko mocnego i długotrwałego świecenia.

Prawdopodobnie zaobserwujesz błysk żarnika. Napięcie powstające w takim układzie oscyluje wokół jednego volta – nie jest to więc imponująca wartość.

Zaobserwowane zjawisko należy do dziedziny elektrochemii – podobnie działa znana wszystkim bateria. Taki eksperyment możesz wykonać samodzielnie w domu, na przykład pokazując go swojemu dziecku.

Ta ciekawa forma nauki może zaszczepić w nim ciekawość małego odkrywcy i miłość do nauk ścisłych.

Krystian
News Reporter
Witaj na moim blogu - jestem Krystian - życzę miłej lektury ;). Ogólnie to zwiedzam galerie handlowe w poszukiwaniu męskiej garderoby. Prawdziwy facet powinien umieć o siebie zadbać. Aktywny Czas spędzam na siłowni.