Jak być bardziej eko? Proste sposoby
dom.ogladajonline.com.pl

Myślisz, że bycie ekologicznym to trudny styl życia, który preferują tylko wytrwałe osoby? No to się mylisz… Wystarczy, że nieco zmienisz swoje codzienne czynności, by stać się bardziej eko. Nie musisz wywracać swojego życia do góry nogami. Kilka prostych trików sprawi, że choć trochę przyczynisz się do dbania o naszą planetę. Jeśli nikt by nie zwracał uwagi na kwestie ekologiczne, Ziemia szybko stałaby się nieprzyjaznym miejscem do życia. Zobacz, co możesz zrobić, by być bardziej eko!

Podstawowa zasada – segreguj śmieci

Zacznij od podstaw, czyli segreguj śmieci. Być może wyda Ci się to kłopotliwe, ale szybko się przyzwyczaisz. Coraz częściej można spotkać specjalne kolorowe pojemniki na papier (niebieskie), plastik (żółte) i szkło (zielone do kolorowego szkła i białe do białego szkła). Z pewnością nie będziesz musiał ich długo szukać. W swoim domu możesz ustawić kilka pojemników, by od razu wrzucać do nich dane odpady. Możesz również zbierać je do oddzielnych worków, co zajmie mniej miejsca i ułatwi wynoszenie śmieci.

Ogranicz zużycie energii elektrycznej

Zobacz, ile energii elektrycznej zużywasz w ciągu dnia. Na pewno jest sposób, by wykorzystywać jej choć trochę mniej. Pamiętaj o wyłączaniu z gniazdek wszystkich sprzętów, których akurat nie używasz. Urządzania nawet w stanie czuwania będą pobierać energię elektryczną. Dobrym rozwiązaniem jest długa listwa, do której wkłada się wiele wtyczek – za pomocą jednego przycisku można ją w całości wyłączyć i ponownie włączyć. Pamiętaj również o wyłączaniu zbędnego oświetlenia i dostosowaniu mocy żarówek do faktycznych potrzeb.

Zmniejsz zużycie wody

Ograniczenie zużycia wody nie tylko będzie postawą ekologiczna, ale również przyczyni się do zmniejszenia opłat za rachunki. Jeśli w Twoim domu znajdują się nieszczelne zawory i cieknące krany, to jak najszybciej je napraw. Zamiast kąpieli w wannie całkowicie napełnionej wodą, bierz krótkie prysznice. Długą kąpiel zarezerwuj na specjalne okazje, kiedy chcesz się zrelaksować.

Wykorzystuj materiały, które nadają się do recyklingu

Zwracaj uwagę na produkty, które kupujesz. Najlepiej, by ich opakowania nadawały się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia. Dzięki temu przedmioty nie trafią na wysypisko, ale zostaną wykorzystane.

Idź ze swoją torbą na zakupy

Coraz więcej sklepów wprowadza ekologiczne jednorazówki, które są przyjazne dla środowiska. Jednak nie w każdym sklepie takie torebki są dostępne. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie lnianej torby na zakupy, która jest nie tylko wygodniejsza niż cienka jednorazówka, ale i jest produktem wielokrotnego użytku. W ten sposób nie przyczyniasz się do produkcji kolejnych śmieci.

Pamiętaj o utylizacji baterii

Wyczerpane baterie bardzo często lądują po prostu w koszu na śmieci. A to błąd! Jeśli takie odpady trafią na zwykłe wysypisko, staną się zagrożeniem dla środowiska. Baterie zawierają bowiem szkodliwe substancje – rtęć, ołów, kadm. Co więc zrobić ze zużytymi bateriami? Wrzuć je do specjalnie wyznaczonych do tego celu kontenerów. Znajdziesz je w niektórych supermarketach i sklepach.

Krystian
News Reporter
Witaj na moim blogu - jestem Krystian - życzę miłej lektury ;). Ogólnie to zwiedzam galerie handlowe w poszukiwaniu męskiej garderoby. Prawdziwy facet powinien umieć o siebie zadbać. Aktywny Czas spędzam na siłowni.