Irracjonalny lęk


quiz na jakie studia iść
Eksperymenty na dzieciach z zasady budzą kontrowersje. I słusznie. Nigdy nie wiadomo w jaki sposób na psychice i dalszym życiu małego człowieka odbiją się takie badania. Przykładem jest dramatyczna historia małego Alberta, na którym eksperyment przeprowadzał John B. Watson.
Chciał udowodnić, że w odpowiednich warunkach dziecku można wpoić irracjonalny strach. Albertowi pokazywano psa, szczura, królika i kilka innych włochatych przedmiotów oraz zwierząt. Dziecko bawiło się z nimi i nie wykazywało żadnego lęku. Jednak podczas zabawy za jego plecami uderzano w głośny gong, który straszył malca. Działo się tak za każdym razem, gdy chłopiec miał kontakt z czymś, co jest białe i włochate.
W krótkim czasie lęk przeniósł się z dźwięku na owe przedmioty i stworzenia. Napady płaczu zaczęły wywoływać w dziecku wszystkie jasne i kudłate przedmioty – na przykład kocyk, dywan, a nawet broda. Naukowiec chciał dalej eksperymentować na chłopcu, udowadniając, że tak wywołany strach można również wygasić. Jednak nie dano mu tej szansy i chłopiec wrócił pod opiekę matki. Nie wiadomo, jak taki eksperyment mógłby wpłynąć na resztę życia, gdyż malec zmarł w wieku sześciu lat na wodogłowie.
Przeczytaj również: Jakie są najnowsze trendy w zabiegach na twarz?
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania koszarowego?
Przeczytaj również: Jak dbać o system ogrzewania podłogowego elektrycznego?
Polecane artykuły

Kapsułki z ashwagandhą jako naturalny sposób na poprawę jakości snu
Ashwagandha to roślina zdobywająca popularność jako naturalny środek wspomagający sen. Jej właściwości mogą poprawić jakość snu oraz ogólne samopoczucie, co przyciąga osoby poszukujące alternatyw dla tradycyjnych metod. Warto zwrócić uwagę na kapsułki ashwagandhy, które oferują wygodną formę supleme

Jak skutecznie monitorować zgodność działań firmy z wymogami licencji na przewóz odpadów?
Zgodność z przepisami dotyczącymi licencji na przewóz odpadów jest kluczowa dla firm zajmujących się tym obszarem działalności. Przestrzeganie wymogów prawnych pozwala uniknąć sankcji oraz kar finansowych, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dodatkowo, przestrzeganie pr